Hamvas Béla - Anthologia humana - Ötezer év bölcsessége

Nincs raktáron ELADVA

... és ismét egy kuriózum. Lassan egy gyűjtemény Hamvas Béla könyv van már az Holdbárka antikváriumban.

Ez a kötet egy 1947-es kiadású könyv. Második változatlan kiadás. Egy apró hibája van a sarkán és a hátlapon egy folt, de beül a könyv hibátlan, szinte olvasatlan. Papírborítója nincsen meg.

Szívből ajánlom a Hamvas Béla győjtőinek.

A könyv tartalmát nem kell bemutatnom, de annyit tudni kell, hogy az előszó legendává vált. Ebben a könyvben található a híres gondolatmenet:

"Senki közülünk nem él a mának, és a mában és a pillanatban. Mindnyájan ma a holnapot éljük, holnap a holnaputánt. Sorsunkat a jövőbe vetjük. Azt hisszük, honlap érünk el oda, ahol aztán már igazán el lehet kezdeni élni. Mert azt senki sem gondolja komolyan, hogy amit ma csinál, az teljes értékű élet."

... és így tovább gyönyörűen megfogalmazva, korunk emberének, mindannyiunk kritikáját.

"E lapokról ötezer év néz le reánk. Ami ezalatt az ötezer év alatt a felszínen történt, azt megőrizte a világtörténet: a háborúk, az éhség, a forradalmak, a népek pusztulásának, a vérontásnak átkozott története. Nem ez az egyetlen. Alatta és mögötte van a művészetek, a vallások, a filozófiák és a költészet áldott története. Ez a másik; és ez az igazi. Az emberi lét igazi melódiájának szövege nem a pusztuló Babylon, a letiport Egyiptom, nem a rothadó Róma és Bizánc panasza és átkozódása, őrjöngése és halálkiáltása, hanem az a néma tudás, amit a piramisok, a görög szobrok, a kínai templomok és a mexikói városok őrizték meg. Igazi létünk abban van, amit alkottunk és nem abban, amit elpusztítottunk. Abban, ami megmarad, nem abban, ami mulandó. De egyetlen áldottabb, egyetlen nagyobb, egyetlen hűségesebb és igazabb, zengőbb, mélyebb történet sincs, mint az írott szóé. A szó a lét igazi szövege; az egész történet valódi tartalma és értelme és megfejtése.
Aki ezt a könyvet kezébe veszi, önkéntelenül azt kérdezi: vajjon ezalatt az ötezer év alatt észreveszi-e azt a fejlődést, vagy haladást, amelyről annyit beszélnek? Vagy igazuk van azoknak, akik azt állítják, hogy haladás nincs, az emberiség mindig egy helyben állt és örökké egy helyben fog maradni. Az olvasó a könyv első átlapozása közben azt a határozott benyomást fogja nyerni, hogy semmiféle haladásról nem lehet beszélni. Négyezerötszáz évvel ezelőtt írta Egyiptomban valaki névtelen "Az életúnt panaszait", de valaki más tegnap is írhatta volna. Formában pedig? A Shu-king formája modern, sokkal modernebb, mint a tegnap élt, bizonyos tekintetben archaikus Walt Whitman. Az emberi lét nagy témái nem változtak: mindig ugyanarról volt szó. Laotsenál, Irogenésnél, Eckehart mesternél, Emersonnál. Az emberiséget éppen az teszi, hogy létének minden témája örök"

Kiadó: Egyetemi Nyomda
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve: 1948
Kötés típusa: Félvászon
Oldalszám: 323 oldal
Nyelv: Magyar
Méret: 20 cm x 13 cm

Megjegyzés: Második, változatlan kiadás. Nyomatta Egyetemi Nyomda. 




5 900 Ft