Hibátlan, új könyv.
Lehet, hogy kevesen hiszik el, amit most írok, de az utóbbi évek legnagyobb hatású könyve volt a számomra. Most már kopik egy kicsit a fénye így pár év távlatából, de ha visszatekintek rá, mindig örömmel teszem, mert egy korszakos élmény volt és a mai napig hat rám.
Én világ életemben szerettem a sci-fiket. Rajongója voltam gyerekkoromban az Orion űrhajónak, az Alfa holdbázisnak, az Enterprise-nak, a ...Csillagok háborújának, minden egész estét fantasztikus mozifilmnek. A fantasztikus könyveknek, a képregényeknek is egytől egyig.
Aztán nem tudom mi történt. Vagy nem írtak jó sci-fiket, vagy más lett az érdeklődési köröm (valószínű inkább), de valahogy megszakadt bennem ez az érdeklődés. Évtizedekig. Aztán pár évvel ezelőtt az egyik unokatestvéremtől kérdeztem, hogy mit olvas mostanában. Mondta, hogy a Három test problémát és szerinte nekem is tetszene. Nem is vetettem rá magam a könyvre egyből, csak jóval később került ismét a látókörömbe, két évvel ezelőtt karácsonykor, de akkor egy hét alatt kiolvastam a pár ezer oldalt.
... és csak meséltem, meséltem mindenkinek. Olyan inspiráló volt a számomra. Most nem azt akarom mondani, hogy ezzel mindenki így lesz, de az biztos, hogy aki szereti a fantáziadús fantasztikus "meséket", az adhat neki egy esélyt. Nekem, az én személyiségemnek erre volt akkor szüksége.
Azóta elolvastam Cixin Liu összes könyvét, sőt Ted Chiangét és Ken Liu-ét is, és így bátran kijelenthetem, hogy nagy kínai sci-fi rajongó lettem.
Ez nem jelenti azt, hogy már nem szeretem Hamvas Bélát és nem olvasok Marquezt, Thomas Mannt vagy Rudolf Steinert, de a kínai jövőkép annyira beszippantott, hogy már egy ilyen különös perspektívából tekintek mindenre. Amúgy megnéztem a könyvből készült 25 részes kínai filmsorozatot is, ami olyan zseniálisra sikeredett, mint a könyv. Mikor néztem a filmet olyan volt, mintha a könyvet olvasnám, a zenék meg...hú. Már elkészítették a Trónok Harca alkotói az amerikás változatot is, nagyon kíváncsi leszek rá, bár én nem tudom elképzelni más szereplőkkel a filmet, mint kínaiakkal, úgy ahogy a kínai filmsorozatban van.
Igazából az tartom érdekesnek, hogy Kínában olyan mértékben jelen van már a jövő, hogy azt mi itt Európában alig tudjuk követni. Ez a hihetetlen technológiai fejlődés hatalmas horizontokat nyit a kínai értelmiségieknek, művészeknek, gondolkodóknak, ami átütő erővel tör a felszínre a kortárs kínai írók tollából.
Érdekes. Nagyon inspirálók ezek a számomra. Ráadásul ez a kortárs kínai irodalom egy több ezer éves, ősi, folytonos kultúrára támaszkodik, ami szintén különlegessé teszi a jövőképük kibontakozását.
Én úgy gondolom, ha valakinek van rá ideje, bátran válasszon magának egy kortárs kínai könyvet, mondjuk Ken Liu-tól a Papírseregletet vagy Cixin Liutól a Hangyák és dinoszauruszok-at. Zseniális könyvek.
Ha pedig valaki van annyira elvetemült, hogy egy több ezer oldalas monumentális fantasztikus trilógiának nekikezdjen, akkor szívből ajánlom neki ezt a könyvet a Holdbárka Antikváriumból.
Fehér Péter